Tomasz Akusz

„Słoneczniki w Kórniku - Twórzmy razem piękny świat!”.

Vincent van Gogh cyklem 11 obrazów „Słoneczniki” wprowadził ich motyw nie tylko do świata sztuki, ale przede wszystkim, do powszechnej świadomości kulturowej. Co kryją w sobie te kwiaty, że stają się wyzwaniem zarówno dla malarzy, poetów, jak też rolników i działkowców?

W samej nazwie rośliny pochodzącej od słowa słońce, tkwi jego specyfika.
To kwiat, który chodzi za słońcem – patrzy tam, gdzie ono akurat przebywa.
W tym podążaniu za słońcem tkwi źródło inspiracji artystów.
Któż nie pragnie blasku, ciepła, światła rozpraszającego mrok, chłód i niepokój?
Któż nie doceni rośliny zachwycającej barwą złota?
Któż nie zasmakuje w jej nasionach i tłoczonym z nich oleju?

Wg dawnych wierzeń słonecznik przyciąga szczęście i dobrobyt, dodaje zdrowia i energii!

Współczesność nadała tej roślinie nowych znaczeń. Szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie.
Kolory flagi ukraińskiej to niebieski i żółty, gdzie niebieski ma obrazować niebo, nawiązując do pokoju, natomiast żółty jest kolorem zboża i symbolizuje bogactwo ziemi. Słonecznik w Ukrainie to od lat przede wszystkim symbol słońca, pracy, dobrobytu i siły.

Chcemy tworzyć piękny świat. Bez przemocy, cierpień, wojny. Sztuka w tym pomaga. Pozwala marzyć na jawie. Uciec przed brzydkim i okrutnym życiem. Daje nadzieję spełnienia pięknych marzeń. Marzeń, które rozbłysną niczym słońce. Takich jak słoneczniki.
Pomóżmy naszym braciom z Ukrainy. Namalujmy wspólnie obraz, który stanie się dziełem pięknych ludzi z Kórnika. Naszym malarskim przewodnikiem będzie Tomek Akusz. Ten ceniony poznański artysta, od wielu lat związany jest z Kórnikiem. Z jego pomocą dzieci i młodzież tworzą instalacje plenerowe przed siedzibą KOK, w trakcie wakacyjnych warsztatów artystycznych. Tym razem w trakcie Białej Damy 2022 będziemy mogli wszyscy poczuć się artystami. Zapraszam do udziału w naszym happeningu. Przypominam, że obraz zlicytujemy 12 czerwca o godz. 16.30 przed koncertem Viki Gabor, a otrzymane środki przekażemy na pomoc dla Ukrainy.
Sławek Animucki.

Tomasz Akusz - (ur. 1957, mieszka w Poznaniu) - malarz, rzeźbiarz i scenograf. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie w 1985 roku otrzymał dyplom. W latach 1976-1977 był związany z Teatrem Pantomimy "Nurt". Założył kilku grup artystycznych, między innymi grupy "Zak", w ramach której w latach 1999-2006 zorganizowano około 200. koncertów muzycznych, wystaw plastycznych i spotkań literackich.Tomasz Akusz jest autorem licznych wystaw krajowych i zagranicznych oraz wielu nagród- między innymi Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Plastyki i Grafiki w Belgii. Cykl jego prac Popaprańcy prezentowany był na wystawie zorganizowanej w Brukseli, w budynku Parlamentu Europejskiego.