Kapela Zza Winkla

Barwny - niepowtarzalny folklor miejski - ŚPIEW - HUMOR - ZABAWA!

 

"Jest ich siedmiu. Bronią jakiej używają w walce z przaśną rzeczywistością są: wystrzałowe kreacje, instrumenty mechaniczno szarpane, zdyscyplinowanie, obycie sceniczne - no i poczucie humoru, dzięki czemu nawiązują łatwo kontakt z publicznością" - tak rozpoczął relacje z koncertu w Strzelcach Krajeńskich - redaktor Mariusz Murszer.

 

Zapoznając się z innymi recenzjami ukazującymi się na łamach gazet poznańskich jak i ogólnopolskich należałoby o Kapeli "Zza Winkla" napisać tak: Kapela "Zza Winkla", a właściwie  kabaret "Zza Winkla" istnieje od 1980 roku. Pomysłodawcą - założycielem był Bogdan Górny. To on wraz z braćmi wpadł na pomysł śpiewania folkloru miejskiego. Choć przez kilka lat istnienia skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie, dzisiaj występują prawie Ci wszyscy, którzy kiedyś zaczynali działalność estradową.

 

Obecny skład Kapeli "Zza Winkla" to:

Bogdan Górny - Znośmy z pokorą, co każe Szef! Bo grzech jest czynić Szefowi wbrew! Wokalista i „sadysta” walący w bęben jak w „kaczy kuper”. Z zawodu nauczyciel, prowadzi działalność gospodarczą – menager zespołu

Józef Kowalonek - Z umiejętności umie korzystać – wirtuoz – pełną gębą – artysta! Wokalista i akordeonista, z zawodu muzyk, emerytowany nauczyciel. 

Karol Hołod - Muzyczny sztukmistrz - kapelmistrz Karol - w wojsku szlifował: - szyk, dryl i parol! Od wielu lat prowadzi orkiestrę dętą w Buku. 

Krzysztof Droździk – A to nasz kolejorz, szarpidrut jakiego świat nie widzial. Jest jak "Pendolino", nigdy sie nie spóznia.

Paweł Kuleszewicz – gawędziarz nie tylko kapelowy ale i radiowy (Jadzia i Heniol), potrafi wyszkolić wyborowych strzelców (oficer DS) najmłodszych zabawia teatrem lalkowym (aktor). Człowiek renesansu.

  • Artur Markiewicz – nauczyciel muzyki, plastyki i gimnastyki, prowadzi fajne zespoły, pasjonat pracy z młodzieżą.
  • Włodzimierz Ciesielczak - Honorowy Członek Kapeli "Zza Winkla".
  • Tadeusz Wittchen - Honorowy Członek Kapeli "Zza Winkla". 
  • Jerzy Romuald Stankiewicz - odszedł od nas (+) 24 grudnia 2018 r. 
  • Andrzej Bobkiewicz - odszedł od nas (+) 20 kwietnia 2017 r.
  • Henryk Górny – odszedł od nas (+) 10 stycznia 2016 r.

Zespół opracował sześć programów estradowych.  Pierwszy zrodził się spontanicznie z piosenek znanych lub zasłyszanych. Następne programy "Z Babą nie wygrasz", "Zabawa na całego", "Bana do Poznania", "Ćwiartka na głowę, czyli co złego, to nie my!" i "Od przedszkola do korbola" powstały we współpracy ze znakomitym znawcą folkloru Wielkopolski - Lechem Konopińskim. Ten znakomity satyryk jest autorem tekstów piosenek Kapeli do muzyki poznańskich kompozytorów:  Andrzeja Borowskiego, Henryka Kuczyńskiego, Piotra Żurowskiego,  Mariusza Matuszewskiego i Waldemara Klebana. Wydane przez Kapelę trzy kasety z pierwszych programów i cztery płyty, to tytuły programów. 

Kapela "Zza Winkla" nawiązała współpracę z autorem blubrów Starego Marycha, Juliuszem Kublem. Zespół nagrał już piątą płytę pod tytułem: "Na szage bez Pyrlandie", na której są piosenki Juliusza Kubla do muzyki Mariusza Matuszewskiego i Andrzeja Mikołajczaka, oraz piosenki autorstwa członków zespołu. Płyta ta ukazała się na XXXV-lecie Kapeli.

O zespole "Zza Winkla" trudno powiedzieć, że jest tylko kapelą. Muzycy prezentują rodzaj małego teatru, w którym jest miejsce na skecze, żarty, humor sytuacyjny, dialogi, dowcipy okolicznościowe, a nade wszystko jest to dobra muzyka rozrywkowa i dobry humor o zabarwieniu regionalnym.

Prezentowane przez Kapelę piosenki łatwo wpadają w ucho i bywa, że śpiewa je cała sala. Nic więc dziwnego, że zespół istnieje już tyle lat koncertując ponad 2300 razy na estradach krajowych i zagranicznych.